×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 558

مديريت استفاده از آب شور در آبياري قطره اي در جهت پايداري اراضي

مديريت استفاده از آب شور در آبياري قطره اي در جهت پايداري اراضي

از راهكارهاي مديريت آب در مزرعه استفاده از آب شور براي آبياري محصولات است كه در اين مطالعه به بررسي استفاده ي تناوبي آب شور و شيرين و تاثير آن بر شوري خاك پرداخته شد. اين آزمايش در قالب طرح بلوك هاي كامل تصادفي تحت آبياري قطره اي براي محصول ذرت با نه تيمار با مديريت هاي آبياري با آب شور و شيرين به طور ثابت و تناوبي و در سه سطح شوري 4/0 (آب شيرين)، 5/3 و 7/5 دسي زيمنز بر متر و با تناوب هاي يك در ميان، سه در ميان و پنج در ميان انجام شد. فرضيه مطالعه اين بود كه آبشويي تناوبي در مقايسه با آبشويي دائم (آبشويي با هر بار آبياري) مي تواند در جهت كنترل سهم آبشويي در عين اين كه پايداري اراضي (كنترل املاح) تامين شود موثر باشد. نتايج اين تحقيق نشان داد كه در انتهاي فصل رشد در مديريت يك در ميان تجمع نمك قابل ملاحظه اي در داخل خاك نسبت به ابتداي آن مشاهده نشد و استفاده از اين مديريت در جهت كشاورزي پايدار قابل توصيه مي باشد. در مديريت هاي تناوبي بعد از آبياري با آب شيرين شوري در نيمرخ خاك كاهش يافت. در استفاده از آب شور تحت آبياري قطره اي تجمع املاح در سطح خاك بيشتر بود و با فاصله گرفتن از قطره چكان ها تجمع املاح در خاك كمتر شد.

 امروزه با روند كاهشي ميزان منابع آبي در كشور مسئولان ذيربط درصدد گسترش هرچه بيشتر سيستم هاي آبياري نوين در مزارع و باغات مي باشند، لذا ارزيابي و پايش سامانه هاي آبياري قطره اي با هدف اصلاح و بهبود سامانه هاي اجرا شده صورت مي گيرد. جهت انجام اين بررسي، 20 نمونه از سامانه هاي آبياري قطره اي اجرا شده در شهرستان هاي مختلف استان گلستان در سال 91-1390 مورد مطالعه و بررسي قرار گرفت. ارزيابي ها بر اساس دستورالعمل اداره حفاظت خاك آمريكا (SCS) و اندازه گيري ها در هر مزرعه شامل: فشار و دبي قطره چكان ها، بررسي وضعيت ايستگاه كنترل مركزي، ميزان آب مصرفي، سطح خيس شده در هر درخت، نمونه آب و تعيين شاخص اشباع لانژيلر و همچنين گفت و گوي حضوري با كشاورزان جهت آگاهي از وضعيت راهبرد سامانه بوده است. با توجه به نتايج بدست آمده، مقادير متوسط پارامترهاي ضريب يكنواختي (EU)، ضريب يكنواختي آماري (UC)، ضريب كاهش راندمان (ERF)، راندمان پتانسيل كاربرد (PELQ) و راندمان واقعي كاربرد (AELQ) در چارك پايين، در سامانه هاي مورد ارزيابي به ترتيب 79، 85، 90، 65 و 73 درصد محاسبه شدند، كه نشان از وضعيت متوسط سامانه هاي آبياري در اين استان دارند. بطور كل مشكلات اصلي سامانه هاي آبياري قطره اي در اين استان را مي توان به چهار دسته اصلي، مسائل و مشكلات، طراحي، اجرايي، مديريتي و بهره برداري، اجتماعي و طبيعي تقسيم بندي نمود كه مهم ترين آن-ها در هر بخش عبارتند از: طراحي و اجراي نادرست، عدم شستشوي فيلترها، گرفتگي و نامناسب بودن تعداد قطره چكان ها، عدم تنظيم شيرفلكه ابتداي مانيفلدها، نامناسب بودن فشار و توزيع غيريكنواخت آن، كم بودن سطح خيس شدگي و در مجموع ضعف شديد در مديريت بهره برداري از سوي كاربران اين سامانه ها مي باشد. 

آخرین ویرایش در یکشنبه, 31 مرداد 1395 ساعت 17:39

پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ما

توليد محصولات كشاورزي براي پاسخگويي به نياز روزافزون موادغذايي با مقدار منابع آب موجود و رو به كاهش ، لزوم بكارگيري تدابير مناسب و كارآمد را بر همه دست اندركاران روشن نموده است . افزايش راندمان آبياري يكي از راهكارهاي تقريباً آسان و اساسي در رسيدن به توليد بيشتر محصول است .آبياري قطره اي خصوصاً با نوار آبياري جهت كشت محصولات صيفي ، جاليز و سبزيجات از جمله راهكارهاي موثر مي باشد . اين شركت با درك موضوع اقدام به عرضه نوارهاي آبياري و رابط آبياري به متقاضيان اجراي طرح و بهره برداران فهيم آب نموده است

تماس با ما

آدرس:ایران، اصفهان - جاده یزد(بلوار امام رضا) - پشت کارخانه قند - جاده خاتون آباد 

تلفن: 03132251202
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
کد پستی: 81465/361
Address: YAZD RD BEHIND THE SUGER FACTORY ISFAHAN
P.O.BOX. 81465/361 . TELEX .312427-STFI - IR
بالا