آبیاری با نوارهای تیپ

آبیاری با نوارهای تیپ

روش مطلوب آبیاری ، روشی است که در آن همواره و در تمام دوره رشد ، آب فراهم بوده و در حد مورد نیاز در اختیار گیاه قرار گیرد . این کار با بهره گیری از آبیاری قطره ای - نواری (تیپ) یه خوبی قابل اجرا است . مهمترین مشخصه این نوارها آن است که نیاز به قطره چکان جداگانه نداشته و شیارهای فشارشکن در جداره لوله به نحو مناسب ایجاد شده است . آب از لوله اصلی وارد لوله های فرعی و سپس وارد این شیارها شده و پس از کاهش فشار ، به صورت قطره از خروجی هایی که در فواصل مختلف روی لوله های فرعی ایجاد شده خارج میشود . فاصله نزدیک خروجی ها (10، 20، 30 سانتیمتر) این امکان را فراهم می آورد که سطح زمین به صورت نواری خیس شده و لذا قابلیت استفاده از این سیستم را در کشت های ردیفی مانند صیفی جات ، جالیز و سبزی ها فراهم آورد . آزمایش ها نشان داده که عملکرد خوب و ضایعات کم محصول با این سیستم قابل حصول است . این نوارها از وزن بسیار سبکی برخوردارند به نحوی که با ضخامت 200 میکرون ، هر متر آنها 14 گرم وزن دارد .
این نوارها بسیار محکم و انعطاف پذیر و مقاوم به گرما و سرما میباشند . فشار قابل تحمل این نوارها متناسب با ضخامت آنها بین 4 تا 6 بار میباشد . قیمت بسیار ارزان این نوارها باعث شده که هزینه اجرای طرح بین 30 تا 50% کاهش یابد . هرچه طول نوارها بیشتر شود طبعاً یکنواختی توزیع آب نیز کاهش مییابد ولی تحت یکنواختی 90% در شیب صفر ، میتوان تا 140 متر از این نوارها را روی زمین پهن کرد .
نوارهای تیپ را میتوان روی سطح خاک و عدم سله در سطح خاک ، ریشه گیاه به راحتی تنفس نموده و همواره از اکسیژن کافی بهره مند میگردد . سیستم تیپ در انواع خاک ها از سبک لوم شنی تا سنگین رسی کاربرد دارد .

Super User

پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ما

توليد محصولات كشاورزي براي پاسخگويي به نياز روزافزون موادغذايي با مقدار منابع آب موجود و رو به كاهش ، لزوم بكارگيري تدابير مناسب و كارآمد را بر همه دست اندركاران روشن نموده است . افزايش راندمان آبياري يكي از راهكارهاي تقريباً آسان و اساسي در رسيدن به توليد بيشتر محصول است .آبياري قطره اي خصوصاً با نوار آبياري جهت كشت محصولات صيفي ، جاليز و سبزيجات از جمله راهكارهاي موثر مي باشد . اين شركت با درك موضوع اقدام به عرضه نوارهاي آبياري و رابط آبياري به متقاضيان اجراي طرح و بهره برداران فهيم آب نموده است

تماس با ما

آدرس:ایران، اصفهان - جاده یزد(بلوار امام رضا) - پشت کارخانه قند - جاده خاتون آباد 

تلفن: 03132251202- 09132308269
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
کد پستی: 81465/361
Address: YAZD RD BEHIND THE SUGER FACTORY ISFAHAN
P.O.BOX. 81465/361 . TELEX .312427-STFI - IR
بالا